Job shadowing učiteľov
Česká republika - Mníšek pod Brdy. Praha - západ, 22. - 25. október 2024
Prvej učiteľskej mobility sa zúčastnila naša pani riaditeľka Mgr. Mária Kulkovská. Na štyri dni sa stala "pozorovateľkou pri práci a vyučovaní" českých kolegov v miestnej základnej škole. Dozvedela sa bližšie informácie o programe "Začať spolu", ktorý tam už niekoľko rokov realizujú.
Program "Začať spolu" je moderný vzdelávací program, ktorý sa zameriava na individuálny prístup k deťom, podporu ich samostatného myslenia a rozvoj kritického myslenia. Tento program kladie dôraz na spoluprácu medzi deťmi, učiteľmi a rodičmi, čím vytvára bezpečné a podporujúce prostredie pre učenie.
Pani riaditeľka sa dozvedela o rôznych metódach a prístupoch, ktoré českí učitelia využívajú na podporu aktívneho zapojenia detí do procesu učenia. Získané poznatky a skúsenosti plánuje implementovať aj v našej škole, aby sme mohli ešte viac podporiť rozvoj našich žiakov a vytvoriť prostredie, kde sa budú cítiť motivovaní a podporovaní.
Začít spolu | Moderní výukový program pro mateřské a základní školy
Montessori základná škola, Česká republika, 19. - 21. 3. 2025
V dňoch 19. – 21. marca 2025 sme navštívili Základnú Montessori školu PIANETA v Bohumíne, neďaleko Ostravy, s cieľom pozorovať a analyzovať jej vzdelávacie metódy a prostredie v porovnaní s tradičnou základnou školou.
Montessori škola je založená na princípoch Marie Montessori a ponúka alternatívny prístup k vzdelávaniu, ktorý podporuje prirodzenú zvedavosť, samostatnosť a praktické zručnosti detí. V porovnaní s tradičnou školou kladie viac dôraz na individualitu dieťaťa, na slovnú spätnú väzbu, sebareflexiu. Tento prístup pomáha deťom sústrediť sa na vlastný rozvoj namiesto súťaženia s ostatnými.
V tejto škole deti pracujú viac samostatne alebo v malých skupinách podľa svojho tempa a záujmov. Učiteľ tu vystupuje skôr ako sprievodca, ktorý pomáha a motivuje.
Aj prostredie školy je odlišné. Bežné základné školy majú klasické usporiadanie lavíc, tabuľu a katedru, čo vytvára formálnu atmosféru. V Montessori škole sú triedy flexibilne usporiadané, s množstvom didaktických pomôcok, ktoré deti môžu voľne používať. Pracuje sa v heterogénnych vekových skupinách, kde mladší žiaci získavajú inšpiráciu od starších a starší si upevňujú vedomosti tým, že pomáhajú mladším.
Celkový dojem z návštevy bol veľmi pozitívny a potvrdil, že Montessori prístup môže byť pre niektoré deti prirodzenejší spôsob vzdelávania.
Zistili sme, že aj keď naša škola je „klasická“ naši pedagógovia sa snažia prinášať do vyučovacieho procesu tiež hodnoty a prístupy, ktoré podporujú rozvoj detí, prispievajú k pozitívnemu učebnému prostrediu, taktiež používajú veľa didaktických pomôcok a usilujú sa o individuálny prístup.
Keďže ide o alternatívny prístup ku vzdelávaniu, niektoré prvky by sme sa pokúsili vniesť do našej výučby formou niektorých aktivít, ktoré sme videli v Montessori škole PIANETA.
Mgr. Monika Ondríková a Mgr. Jana Pallová, učiteľky 1. stupňa ZŠ
4